Historia pikowanej kurtki (ang. Quilted Jacket)

Kurtka pikowana (ang. Quilted jacket), zwana również „Husky” stała się nieodzownym elementem stylu mertopolitalnego. Łącząc w sobie zalety płaszcza przeciwdeszczowego oraz przeciwiatrowego, przeważa w kategoriach funkcjonalności (lekka oraz ciepła) nad innymi jesienno-zimowymi okryciami wierzchnimi.
Terminologia słowa „pikowany” (quilting) odnosi się do dowolnego przebiegu ściegu, który może pełnić funkcje dekoracyjne, bądź techniczne, łącząc co najmniej dwie warstwy tkaniny.

Korzenie „pikowania”

Chociaż pikowanie stało się popularne w 16 wieku, jego korzenie sięgają średniowiecza. Co ciekawe, nie było używane wyłącznie w Europie, ale także w Indiach i na dalekim wschodzie. Początkowo pikowania tyczyły się głównie pokrowców na łóżka. Z biegiem czasu zaczęto „pikować” również odzież, której główną zaletą miała być lekkość, a także odpowiednia izolacja. Nietypowy materiał zdobył uznanie wśród średniowiecznych wojowników, którzy za jego pomocą odseparowywali własne ciało od niekomfortowej zbroi.
Warto dodać, że archeolodzy natknęli się na pikowany dywan w grobowcu syberyjskim, datowanym na około pierwsze stulecie naszej ery. Może to świadczyć o tym, że nietypowe ściegi pełniące wiele przydatnych funkcji mają za sobą niesamowitą historię.

Steve Guylas – innowacyjny wynalazca

Biorąc pod uwagę długotrwałą tradycję pikowania, wydaje się zaskakujące, że pikowana kurtka została wynaleziona w 1965 roku przez Steve Guylas i jego żonę Ednę. Pan Guylas urodził się w Pensylwanii i odstąpiwszy od pełnienia wojskowej służby lotniczej zamieszkał w Tostocku w Anglii. Gulyas postanowił rozpocząć działalność, która mogłaby wypełnić lukę po jego odejściu ze służby. Razem z Edną założył Husky Ltd. (nazwa pochodzącą od jego ukochanego psa). Ich zamiarem miała być produkcja termicznej odzieży wierzchniej. W przeciągu niedługiego okresu czasu od rozpoczęcia własnej działalności zaprojektowali innowacyjną kurtkę.

Jednak pierwszy projekt pikowanego odzienia był w gruncie rzeczy kamizelką. Dopiero gdy owa kamizelka zyskała na popularności wśród kolegów z klubu Guylasa, projektant wpadł na pomysł stworzenia pikowanej kurtki. Początkowo były one dostępne wyłącznie w kolorze oliwkowym oraz granatowym, lecz wraz ze wzrostem zapotrzebowania, wzrosła paleta dostępnych kolorów.

W latach 80 Guylas wrócił do Stanów Zjednoczonych, a w latach 90 sprzedał swoją firmę włoskiemu Savero Moschillo, który do dnia dzisiejszego produkuje kurtki husky.

Popularność Quilted Jacket

Prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem popularyzacji kurtki była brytyjska rodzina królewska. Królowa nosiła pikowaną kurtkę podczas jazdy konno i wkrótce zaczęły naśladować ją słynne na całą Wielką Brytanię osoby. Jakiś czas później pikowane odzienie stało się kultową pozycją wśród młodych studentów prestiżowych szkół w Anglii, a w latach 80 ubiorem pożądanym przez większą cześć Europejskiego społeczeństwa.

Mój outfit z użyciem pikowanej kurtki

 

Follow by Email
Google+
http://aleksanderboski.pl/historia-pikowanej-kurtki-ang-quilted-jacket/
Facebook
Facebook
Pinterest
Pinterest
Instagram

Powiązane posty