Historia Trencza (ang. Trench coat)

Trencz, wodoodporny płaszcz stworzony jako alternatywa dla ciężkich żakietów wojennych, stał się jednym z najpowszechniejszych elementów ubioru kojarzonych z jesienią. Widywano często na szklanym ekranie, zyskał na popularności, szczególnie wpośród mieszkańców dużych metropolii. Do dzisiaj kojarzony jest z gwiazdami kina, takimi jak Audrey Hepburn (Śniadanie u Tiffany’ego) oraz Humphrey Bogart (Casablanca).

Historia Trenczu

Na początku 18 wieku kurtki przeciwdeszczowe były produkowane z gumy. Tak zwane „Macks”, wynalezione przez Charlesa Macintosh’a, skutecznie chroniły przed deszczem, lecz jednocześnie nie odprowadzały potu. Ponadto były niewygodne oraz nieodporne na wysokie temperatury (często topiły się na słońcu).
W 1879 roku Thomas Burberry postanowił stworzyć wodoodporny płaszcz. Inspirując się lnianymi, nieprzemakalnymi ubraniami noszonymi przez pasterzy, wynalazł materiał zwany gabardyną. Była to pierwsza wodoodporna i równocześnie oddychająca tkanina na świecie.


Trencze zyskały popularność głównie u wojskowych oficerów, którzy kupowali płaszcze z prywatnych środków finansowych. Dotychczasowe płaszcze noszone przez oficerów były ciężkie oraz wchłaniały wodę wraz z błotem, stając się niewygodnym odzieniem utrudniającym ruch.

 

Dlaczego trencz stał się popularny?

Ogólna popularność trenczu jest zasługą wojny. Czytając kiedyś artykuł o kondycji psychicznej społeczeństwa w czasie I wojny światowej, natknąłem się na bardzo ciekawą informację. Ludzie kupowali trencze ze względu na chęć okazania patriotyzmu. Był to swojego rodzaju akt zjednoczenia się z żołnierzami walczącymi na froncie. Kobiety w szczególności przywiązywały wagę do tego, aby ich kreacje nie były zbyt krzykliwe. Noszone przez nich wojenne płaszcze miały więc być dowodem na pewnego rodzaju solidarność z walczącymi mężczyznami. Warto wspomnieć, że słowo „trench” w tłumaczeniu znaczy tyle co okop, wykop. Nieprzemakalny płaszcz wojenny uzyskał taką nazwę dzięki marketingowym zabiegom, które miały wywoływać u potencjalnych kupców skojarzenia z toczącą się wojną.
Z kolei w artykule New York Times z 1917 roku, znajdziemy inną odpowiedź na pytanie o popularność trenczy : „Zapotrzebowanie na trencz stał się wysoki nie tylko u lokalnych wojsk, ale również u cywilów. Jego elegancki wygląd (trenczu) pasuje zarówno mężczyznom, jak i kobietom, które chcą zwiększyć swoją atrakcyjność”.

Ciekawostką może być to, że odzież gabardynowa Burberry była noszona przez polarników, w tym Ronalda Amundsena, pierwszego zdobywce bieguna południowego oraz Ernesta Shackletona, który kierował wyprawą na Antarktydę.

 

     

Follow by Email
Google+
http://aleksanderboski.pl/historia-trenczu-ang-trench-coat/
Facebook
Facebook
Pinterest
Pinterest
Instagram

Powiązane posty